csütörtök, április 25, 2024

Tömegbaleset után tömegverekedés – Jones nyerte a Martinsville-i Xfinity futamot

A NASCAR Xfinity sorozat martinsville-i futama egy utolsó körös előzéssel dőlt el. Az idei első sikerét ünneplő Brandon Jones helyett azonban a futam végén összeverkedő Ty Gibbs és Sam Mayer vitte el a showt.

A versenyt immár zsinórban harmadik alakalommal Ty Gibbs kezdhette az élről. A nagy száguldás nem tartott sokáig, hisz az első sárga zászlót már az első körben be kellett lengetni, miután Brennan Poole motorja mindössze néhány másodpercet bírt ki.

Az első szegmens viszonylagos nyugalomban telt. 60 kört követően Ty Gibbs, Justin Allgaier, és Ryan Truex állt az élen.

A verseny második szakasza, akárcsak az első, Ty Gibbs dominanciáját hozta. Az idei év eddigi legjobbja a pontokon kívül a Dash 4 Cash értékelés megnyeréséért, és az ezzel járó 100.000 dollárért is küzdött, éppen ezért nem akarta a véletlenre bízni a dolgot. A második szegmenst bár nem ő nyerte, ez csak annak volt köszönhető, hogy a szakasz végi Alfredo-Griffith ütközést követően belengetett sárga zászló alatt többen, köztük Brandon Jones is úgy gondolta, nem áll ki a pitbe.

A szegmenst végül Jones meg is nyerte, Landon Cassill és Ryan Sieg előtt. A kiállást követően azonban helyre állt a világ rendje, és ismét Gibbs került az élre.

A kicsúszások természetesen ezúttal sem kímélték az élezőnyt sem. Az első, aki az élmenők közül összetörte az autót, Justin Allgaier volt. A JR Motorsports versenyzője egész nap az élmezőnyben autózott, 94 körrel a vége előtt azonban a második helyen haladva kényszerült feladni győzelmi álmait.

A hajrá káoszba fulladt

20 körrel a vége előtt Daniel Hemric is megnézte, hogyan nézne ki fordított irányban a martinsville-i pálya. Ezen élmény megszerzésében Sheldon Creed is tevénykenyen segített neki.

A hajrában a nagy beugró, Dale Earnhardt Jr. is belekeveredette egy kisebb balesetbe, miután a mezőny épen maradt része készülhetett a túlórázásra. A versenyt az első green-white-checkered újraindítás során sem sikerült befejezni. Sőt! Ezúttal egy tömegbalesetet követően a piros zászló is előkerült.

A zöld meglengetését követően a második helyen haladó Noah Gragson-t  az újraindításnál beragadó Sam Mayer forgatta ki, a 18 éves wisconsini azonban inkább csak eszköz volt Gragson eltűntetéséhez. A vártnál lassabban elinduló autója ugyanis a mögötte levők tolása miatt vált irányíthatatlanná, a végeredmény pedig 15 autót érintő tömegbaleset lett.

Egy 20 perces piros zászlós várakozást követően újra megpróbálták befejezni a versenyt, az utolsó nagy hajrá pedig Brandon Jones-nak sikerült a legjobban. A Joe Gibbs Racinges az utolsó kör kezdetén előzte meg végig domináló csapattársát, Ty Gibbset, aki a múltheti, John Hunter Nemechekkel való incidensét követően ezúttal a másik oldalról tapasztalhatta meg a dolgokat.

A bajnokságot két győzelmével vezető Gibbs Sam Mayer agresszív manőverének köszönhetően végül a falban végezte. A 197 kört az élen töltő Toyotást így csak a 8. helyen intették le.

Gibbs nem örült a verseny végi fejleményeknek, elégedetlenségének pedig öklével adott hangot. Csalódottsága érthető, hisz az ütközésnek köszönhetően 100.000 dollárt, azaz majd’ 35 millió forintot bukott.

A busás összeg végül a harmadik helyen célbaérő Allmendinger markát ütötte, akit Jones mellett csak Landon Cassill tudott legyzőni. Allmendinger a pontversenyben is átvette a vezetést, így gyenge kvalifikációs eredménye után sikerült a maximumot kihoznia a versenyből.

A hétvége zárásaként természetesen a Kupások veszik birtokba a pályát. A királykategória versenye magyar idő szerint vasárnap 1:30-kor kezdődik.