Vajon ki fog nyerni a NASCAR LEGBRUTÁLISABB pályáján?

A híres Talladega Superspeedway egy olyan pálya, amelyet az akciódús futamok és kiszámíthatatlansága miatt szeretnek.

És ezek a jelzők a NASCAR Cup Series idei szezonjának versenyére is találóak, hiszen az első kilenc futamon nyolc különböző győztes volt.

A NASCAR Cup Series legbrutálisabb, leghosszabb pályája, a 2,66 mérföldes (4,281 km) Talladega Superspeedway mindig drámákkal, balesetekkel tarkított futamokat rendez, mely futamnak a címvédője az a Bubba Wallace, aki 2021-ben élete első győzelmét szerezte meg itt.

Wallace-nak vegyes érzései vannak a pályáról, hiszen néhány évvel ezelőtt itt volt a köteles incidense, de a hétvége előtt elismerte, hogy nagyon várja az eseményt, és győzelemmel akarja beindítani szezonját.

A sorozat korábbi bajnoka, Brad Keselowski a tavaszi talladegai futam címvédője. A 2012-es Cup Series bajnok pályafutása során hat talladegai győzelmet aratott, így ő a mezőny legeredményesebb versenyzője.

Impozáns módon kétszer annyi győzelemmel büszkélkedhet itt, mint bármely más aktív versenyző.

A jó szereplés hatalmas lökést adna Keselowskinak, akinek az idei szezonban egyetlen top 10-es helyezése a szezonnyitó Daytona 500-on elért kilencedik hely volt.

Keselowski most pedig karrierje egyik legjobb pályájára érkezik úgy, hogy a 30. helyen áll – többek között az atlantai büntetésének köszönhetően – a versenyzői tabellán.

Egy győzelem ezen a hétvégén nagyban hozzájárulna Keselowski szezonjának megfordításához. Tavalyi két talladegai versenyén egy győzelmet és egy második helyet szerzett.

Brad Keselowski a 2021-es talladegai győztes
Fotó: Sean Gardner/Getty Images/NASCAR Media

Megszerezheti első győzelmét valamelyik bajnoki éllovas?

Az örök közönségkedvenc Chase Elliott karrierje egyik legjobb szezonját futja annak ellenére, hogy még nincs győzelme.

A Hendrick Motorsports 9-es számú Chevroletjének pilótája jelenleg három pont előnnyel vezet az összetettben a Team Penske versenyzőjével, Ryan Blaney-val szemben, és 21 pont előnye van Blaney Penske csapattársa, Joey Loganóval előtt.

Érdekesség, hogy a sorozat versenyzői ranglistáján legelőkelőbb helyen álló három pilóta még nyeretlen a szezonban. De mindannyian korábbi talladegai győztesek és a hétvégi futam favoritjai.

Elliott a közeli Dawsonville-ből származik, és úgy kezelik őt Talladegában, mintha onnan származna.

A 9-es autó sofőrje drámai módon nyerte meg a 2019 októberi playoff-futamot Talladegában, de az azóta eltelt öt versenyen csak egyetlen top 5-ös helyezést ért el.

Blaney két győzelemmel rendelkezik itt – 2019 őszén, 2020 tavaszán -, és ő az első pilóta, aki egymás után két győzelmet szerzett Talladegában azóta, hogy a NASCAR négyszeres bajnoka, Jeff Gordon besöpörte mindkét futamot a 2007-es szezonban.

Loganonak 3 győzelme van Talladegában, és ő számít a mezőny egyik legnagyobb superspeedway specialistájának. Hozzá kell tenni viszont, hogy utolsó győzelmét 2018-ban aratta ezen a helyszínen.

Nem szabad figyelmen kívül hagyni az idei szezon egyetlen többszörös győztesét, Elliott Hendrick Motorsports-os csapattársát, William Byron-t sem. Ő tavaly Keselowski mögött második lett ezen a versenyen, és az elmúlt három talladegai futamból kettőn is az első ötben végzett.

Chase Elliott
Vajon ebből a három, idén még nyeretlen versenyzőből (balra Wallace, középen Elliott, jobbra Blaney) fog kikerülni a győztes? Fotó: Jared C. Tilton/Getty Images/NASCAR Media

Byron triplázhat a talladegai pályán?

A Hendrick Motorsports 24-es számú Chevrolet-jének pilótája 2020 augusztusában, Daytonában, a sorozat másik superspeedwayén szerezte meg pályafutása első NASCAR Cup Series győzelmét.

Talladega egyike azoknak a helyeknek, ahol egyszerűen nem tudhatod, hogyan fog végződni a napod” – mondta Byron.

Azt hiszem, ezért van az, hogy ha okosan vezetsz, és nem kockáztatsz, és van egy kis szerencséd is, akkor a végén esélyed lesz a győzelemre.

A versenyed nagyon gyorsan megváltozhat, ha rossz ívet választasz, vagy belekerülsz valaki másnak a balesetébe.

Úgy gondolom, ha ezeket el tudod kerülni, és be tudod fejezni a versenyt, akkor tisztességes eredményt érhetsz el.

Az amerikai fogadóirodáknál Ryan Blaney a legesélyesebb, a mi podcastunk szakértőinek pedig ezek voltak a fantasy tippjei:

• Dr. Juhász Zoltán: Austin Dillon
  • Molnár Dávid (MoDa): Denny Hamlin
  • Módos János (Bosco): Ricky Stenhouse Jr.
  • Roós András (morfi): Joey Logano

Az edzések már a pénteki napon megkezdődnek, a hétvége lényegi részére viszont szombaton, és vasárnap kerül sor.

Magyar idő szerint szombaton 17 órakor rendezik a Cup Series időmérőjét, majd ezt követi az ARCA Menards Series versenye, melyet magyar idő szerint 19 órakor rendeznek. A napot az Xfinity Series futama zárja majd, mely 22 órakor kezdődik majd.

Vasárnapra ismételten csak a NASCAR Cup Series futama marad, melyt magyar idő szerint 21:00-kor kezdődik majd meg.