back to top
péntek, november 22, 2024

Hadat üzennek a versenyzést akadályozó veszélyes buborékoknak

Dátum:

Megosztás:

- Reklám -

Az IndyCar Indianapolisban rendezett esős, nem oválpályás futamán (tehát nem az Indy 500-on) furcsa problémát tapasztalt több versenyző is: a szélvédő középső tartóelemén úgy gyűlt fel víz, hogy nem láttak ki tőle.

- Reklám -

Ez volt az első esős verseny a sorozatban azt követően, hogy bevezették a repkedő tárgyak ellen védő szélvédő (angol nevén aeroscreen) használatát az autókon, így a veszélyes helyzetet teremtő akadály váratlanul jött az érintetteknek.

- Reklám -

Nem mindenki szembesült a problémával, és a felderítését nehezíti, hogy a versenyzők különbözően használták a sisakrostélyukat, illetve néhány szélvédő tetejére speciális sínt szereltek egyes csapatok, hogy megakadályozzák az esőcseppek legördülését a szélvédőre.

Az esős futamokhoz még fejleszteni kell az aeroscreent Daly szerint

- Reklám -

Több pilóta arra panaszkodott, hogy nagy vízbuborékok, illetve „függőleges” tócsák alakultak ki a szélvédő közepén lévő tartóelemen. Ez természetesen roppant balesetveszélyes, az érintettek a pálya melletti táblák alapján lőtték be a féktávokat.

Az IndyCar elnöke, Jay Frye elmondta, hogy foglalkoznak a problémával, bár konkrétumok helyett egyelőre csak megoldási ötletekről tudott beszámolni. „Több dolgot kitaláltunk, amit bevethetünk jövőre, amennyiben hasonló helyzet alakul ki – nyilatkozta a Motorsport.com-nak. – Elég nehéz reprodukálni, ami azon a versenyen történt. Égszakadás volt. Sokat tanultunk belőle, ami nagyszerű, és a pálya nagy részén nem volt probléma. Az egyenesben azonban már túl sok volt a vízpermet és megállt a víz [a szélvédőn].

Szinte az összes versenyzővel beszéltünk. Néhányaknál minden rendben volt, mások nem láttak ki. Egyeseknél egy hatalmas, nem mozduló vízbuborék alakult ki a szélvédő közepén. Sikerült rájönnünk, hogyan jött létre az a buborék, mesterségesen elő tudtuk idézni. Ez az egyik probléma, amit meg akarunk oldani. Úgy gondolom, tehetünk néhány dolgot, hogy ezt a buborékos gondot kiszűrjük.