szombat, április 20, 2024

Jimmie Johnson zsírosan szereti

A NASCAR-ból az IndyCar Series-be igazolt Jimmie Johnson a következő hetekben új arcát ismerheti meg az Indianapolis Motor Speedwaynek.

A hétszeres NASCAR-bajnok eddig négy stock car versenyt nyert az ikonikus 2,5 mérföldes oválon, most azonban élete első Indy 500-ára készül, és az ezzel járó rengeteg hagyományra.

A számos tradíció közül az egyik leghíresebb a verseny győztesének ünnepi tejfürdője, ez a rituálé az IndyCar leghíresebb futamának az 1930-as éveire nyúlik vissza. A verseny után a győztesnek egy üveg tejet nyújtanak át, és általában iszik néhány kortyot, mielőtt magára önti, és mindenkit lefröcsköl, aki elég közel áll hozzá.

De ez nem akármilyen tejesüveg. A tejért a „The American Dairy Association Indiana”, azaz az Indianai Amerikai Tejipari Szövetség a felelős, akik előre megkérdezik a versenyzőket, hogy megtudják, milyen tejre vágynak. Jimmie Johnson meg is osztotta velünk, hogy ő mit inna szívesen a futam után.

A választási lehetőségek egyszerűek – teljes tej, 2%-os, vagy sovány tej. Az Indy 500 újonc Johnson a teljes tejet választotta, ami általában a legnépszerűbb a pilóták között. Jimmie, akinek szerencsére rendbejött kézsérülése azt is megjegyezte, hogy a tejet hidegen szeretné kérni.

Az Amerikai Tejipari Szövetség indianai szervezetének úgynevezett „tejesemberei” gyakran egy hűtött hűtőtáskához vannak bilincselve, amelyben három palack van, mindegyik fajtából egy. Amikor a verseny véget ér, akkor a győztes által preferált üveget adják át.

Honnan ered a hagyomány?

A háromszoros Indy 500 győztes Louis Meyer rendszeresen ivott írót, hogy felfrissüljön a forró napokon. Az 1936-os verseny megnyerése után Meyer véletlenül a győzelmi sávban is kortyolt az italból. Az akkori Milk Foundation egyik vezetője annyira feldobódott, amikor másnap reggel meglátta a pillanatot az újság sportrovatában, hogy megfogadta, gondoskodik arról, hogy ez a következő években újra megismétlődjön. 1947-55 között volt egy rövidebb időszak, amikor nem kínáltak tejet, de 1956-ban újraélesztették a gyakorlatot, és azóta is tradíció.