péntek, április 19, 2024

Joey Logano a bajnok, de vajon ő volt 2022-ben a legjobb NASCAR versenyző?

A legtöbb szezonban kijelenthető, hogy az évben legjobb teljesítményt nyújtó versenyző lesz a NASCAR bajnoka. De ez így volt idén is?

Természetesen könnyű érvelni amellett, hogy a NASCAR Cup Series bajnokot a szezon legjobb versenyzőjének is meg kellene nevezni, de az ilyen díjakat kiosztó különböző csoportok időnként más irányba mennek.

Például a National Motorsports Press Association (NMPA), az autóversenyzésről tudósító írók, műsorvezetők és fotósok csoportja az elmúlt 15 szezonból négyben olyan versenyzőknek ítélte oda az év Richard Petty-ről elnevezett év versenyzője díjat, akik nem nyerték meg a bajnokságot – írja az NBC Sports.

Chase Elliott 2020-ban megnyerte a bajnokságot, de Kevin Harvickot választották az év versenyzőjének. 2019-ben Martin Truex Jr.kapta meg a díjat, bár Kyle Busch nyerte meg a bajnoki címet. Joey Logano 2018-ban megnyerte a bajnokságot, de Harvick lett az év versenyzője. 2008-ban pedig, amikor Jimmie Johnson sorozatban harmadik bajnoki címét hódította el, Carl Edwards lett az év versenyzője.

Hogy történhetett ez meg? A legtöbb esetben a futamgyőzelmekről van szó. A média egyes tagjai hajlamosak arra, hogy a versenyzőknek több elismerést adjanak a futamgyőzelmekért, mint a NASCAR rendszere, különösen akkor, ha a versenyző viszonylag új, vagy egyfajta áttörést jelentő szezonban volt része.

2020-ban például Elliott nyerte a bajnoki címet, de Harvick elsősorban azért kapta meg a díjátadót, mert kilenc futamot nyert, míg Elliott „csak” ötöt. 2018-ban Harvick nyolc futamgyőzelmet ért el, míg a bajnok Logano csak háromszor látogatott el a Victory Lane-re.

A Cup-bajnoki cím nyilvánvalóan fontosabb, mint egy médiadíj, de a különbségek jól szemléltetik, hogy a különböző szervezetek hogyan tekintenek a kiválóságra.

Joey Logano a NASCAR Cup Series 2022-es bajnoka

Mi a helyzet a 2022-es NASCAR szezonnal?

Logano, aki mesteri utolsó futamot hozott össze, hogy megnyerje második Cup-bajnokságát, logikus választásnak tűnik az idei Év versenyzője díjra.

De két másik versenyző – Ross Chastain és Chase Elliott – mellett is lehetne érvelni.

Chastain volt az év áttörő versenyzője, aki először nyert, majd egy újabb győzelmet is hozzátett az amúgy is szép évéhez, kiváló átlagteljesítmény nyújtott, Martinsville-ben olyat tett, amit senki nem tudott elképzelni, és második lett a bajnokságban.

Ha pedig szimplán a győzelmeket nézzük, akkor Chase Elliott egy olyan szezonban gyűjtött össze öt győzelemet, ahol 19 versenyző nyert futamot. Megnyerte az alapszakaszt, Talladega-ban egy utolsó körös előzéssel győzött, és ő vezette a legtöbb kört a szezonban, valamint átlagban ő ért célba a legjobb pozícióban.

A kérdés tehát az: Logano a bajnok, de vajon ő volt-e a legjobb?