Az autósport legmesésebb apa-fia sikere egyszerre szívderítő és elszomorító

Az 1. helyen a papa, 2.-on a trónörökös ért célba a Daytona 500-on 1988-ban, de a történelmi sikerből sajnos semmire emlékszik az apa, a fia pedig már nincs az élők sorában.

Ami az F1-ben Graham és Damon Hill vagy Gilles és Jacques Villeneuve, annak a NASCAR-ban Kurt és Kyle Busch vagy idősebb és ifjabb Dale Earnhardt a megfelelője. De ők nem versenyeztek egymás ellen a pályán.

Az apa-fia páros történetek közül így egész biztosan felülmúlhatatlan, hogy 1988-ban a NASCAR legnagyobb presztízsű versenyén, a Daytona 500-on ellenfélként szállt szembe egymással két nagyszerű pilóta, akik közül az egyik felnevelte a másikat és számtalan estét töltöttek együtt a családi vacsoraasztalnál.

Bobby és Davey Allisonról van szó, akik közül előbbi 1983-ban megnyerte a NASCAR csúcskategóriáját és a győzelmi örökranglistán az 5. helyet foglalja el 84 győzelemmel, míg utóbbi 19 győzelmet aratott. Bobby értelemszerűen pályafutása alkonyán, Davey a sajátja hajnalán járt (50 évesen) 1988-ban, amikor farkasszemet néztek egymással és negyven másik pilótával a szezonnyitón. Davey a 2., Bobby a 3. helyről vágott neki a távnak 35 éve ezen a napon.

Ez a futam különleges volt azért is, mert ekkor vezették be az autók lassítását szolgálva a motoroknál azt az elemet, amely korlátozza a motorba jutó levegő mennyiségét, ezáltal a lóerőket is.

A nagy csata vége felé Bobby állt az élre, 18 körrel a cél előtt, fia mögé sorolt be. Davey mindent megpróbált az elvileg erősebb autóval, de apja rutinja érvényesült, és az utolsó körben a felső ívet választva megőrizte az 1. helyet a leintésig. Bobbynak ez volt a harmadik győzelme a Daytona 500-on. Legnagyobb bánatára azonban semmire sem emlékszik belőle, mert néhány hónappal később nagyon súlyos balesetet szenvedett Poconóban, kis híján életét vesztette, még papot is hívtak hozzá, hogy feladja rá az utolsó kenetet.

Amellett, hogy a beszéddel és a mozgással maradandó problémái maradtak, baleset egyik szövődményeként sok emlék kiesett a memóriájából, így az 1988-as daytonai verseny is .„Semmit sem tudok mondani róla. Láttam képeket, ahogy egymást locsoljuk sörrel, láttam televíziós felvételeket, többször olvastam a versenyről. Furcsa, hogy a nap eseményeiről több részletre emlékszem, de a futamra nem, pedig nagyon jó lenne” – mondta az Autoweeknek.

És sajnos a fia sem segíthet már neki az emlékek felidézésében: Davey a cikkünk apropóját adó verseny után szerezte győzelmei többségét és a bajnoki címért is harcban állt, de 1993-ban lezuhant egy helikopterrel és életét vesztette.